Baňková masáž

Princip baňkování

Používáme skleněné baňky. Krátce před přiložením na kůži se ohřeje vzduch uvnitř banky ohněm. Podtlak, který se vytvoří následným ochlazením vzduchu, baňku přisaje na pokožku. V tomto okamžiku v místě aplikace dochází k tomu, že červené krvinky proniknou z cév do prostoru kolem nich, přičemž nedochází k porušení vlásečnic. Dané místo se následně musí více prokrvit a samozřejmě organismus automaticky spustí procesy čištění (proto i zde jako u všech masáží platí důležitá zásada - hodně pít). Baňkování nesmí bolet! Pokud má klient citlivější pokožku, přikládají se baňky s mírným zpožděním, a díky tomu dochází k menšímu podtlaku.

Účinky baňkování

Baňkování má pozitivní účinky na pročištění krve, zlepšení oběhu, regulaci a zdokonalení funkce nervového systému. Při zvýšeném krevním průtoku dochází ke zvýšení teploty v kůži i ve svalech. Z hlediska masáže je zde velmi významné odstranění bolesti a uvolnění ztuhlých svalů.

V pokožce a podkoží se zvyšuje látková výměna a zlepšuje se dýchání kůže. Kůže je pružnější, zvyšuje se její odolnost vůči teplotním a mechanickým faktorům, zlepšuje se napínání svalů a jejich elasticita.

Pyramidové baňkování

Používáme princip pyramidového baňkování, kdy baňky zůstávají na kůži maximálně půl minuty. Jedná se o neustálé přendavání baněk z místa na místo. Výhodou je, že dojde k promasírování celé plochy zad, krku a části hýždí, tudíž nejsou "hluchá" místa, která by zůstala neprokrvená a zanesená nečistotami. Takže pozitiva, která jsou vypsaná v předchozím odstavci, se promítnou do celých zad. Zároveň je třeba mít na paměti, že po baňkování zůstávají stopy v podobě kulatých "modřin", které jsou samozřejmě po celých zádech. Doba trvání jejich zmizení je různá, u některých klientů mizí po týdnu, u některých můžou zůstat i týdny dva. Ke zkrácení této doby po masáži klientovi aplikujeme na záda konopný olej.