Příspěvky na masáže od zdravotních pojištoven v roce 2014

05.04.2014 21:25

Při rozhovorech s klienty se někdy dostaneme na téma příspěvky od pojišťoven a zjišťuji, že mnozí dodnes nečerpají příspěvky na masáže, či jiné rehabilitační činnosti, které zdravotní pojišťovny proplácejí. Určitě je škoda nečerpat výhod, která vám pojišťovna nabízí. Nejčastějším problémem je, že mnozí ani nevědí na co, v jaké míře, či v rámci jakého programu pojišťovny svým klientům nabízí za výhody. Pravdou je, že na první pohled se můžou zdát poskytované výhody nepřehledné, ale chce se to nenechat vyděsit a dostáváte pak za to příjemnou odměnu. ;)

A tak i letos jsem se rozhodl udělat takový hrubý přehled pojišťoven a výhod, které poskytují.

VZP - Všeobecná zdravotní pojišťovna

Letos snížila VZP výši maximálního příspěvku na 1.000 Kč. Tato částka se skládá z 500 Kč, na kterou má nárok každý člen Klubu pevného zdraví (děti i dospělí). Dalších 500 Kč dostane dárce krve. Registrace v Klubu pevného zdraví je jednoduchá a nic nestojí. Stačí jen říci na přepážce, že chcete čerpat výhody a stát se členem Klubu, pracovník přepážky vás automaticky zaregistruje a je vše hotovo.

Jen pro úplnost - nastávající maminky můžou dostat navíc dalších 500 Kč, avšak již na jiný účel - cvičení, partner u porodu atd.

VoZP - Vojenská zdravotní pojišťovna

VoZP má poměrně členité rozdělení možnosti čerpání výhod. Pokud jste pojištěncem jistě není na škodu se podívat na Program zdravotní preventivní péče, kde se můžete podívat na všechny možné příspěvky, program je poměrně rozsáhlý a jistě si tam najdete, co by jste mohli využít. Pro účely masáží je zde bohužel ale maximálně 250 Kč příspěvku na rok.

ČPZP - Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP má složitější strukturu výhod, kterou (si myslím) stojí za to projít. Jsou zde Preventivní programy z nichž se dají proplácet některé nadstandardní výkony, popřípadě sportovní aktivity, ozdravné pobyty, očkování apod. K proplacení masáží je ale jen program pro Dárce krve, kdy je možno dostat až 4.500 Kč dle počtu odběrů a dárce kostní dřeně až 6.000 Kč.

OZP - Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

Ať jsem hledal, jak se dalo, našel jsem příspěvky na masáže opět jen pro dárce krve, dárce kostní dřeně a dárce orgánů.

Dárci krve dostanou 1.000 Kč (za 2 odběry v tomto roce) a již ocenění dárci krve medailí prof. MUDr. Jana Janského nebo Zlatého kříže ČČK navíc dostanou 2.000 Kč,

Dárci kostní dřeně, či dárci orgánů si můžou nechat proplatit až 3.000 Kč.

Samozřejmě pojišťovna má i jiné preventivní programy a příspěvky z nich, ale zde mi přišly dost nepřehledné.

ZPŠ - Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Příspěvky jsou řešeny formou balíčků pro těhotné ženy (až 600 Kč/rok), pro dárce krve a kostní dřeně (až 600 Kč/rok) a pro držitele Zlatého kříže (až 1.500 Kč/rok).

Nicméně i tady opět platí, že balíčky jsou obsáhlejší a jistě si najdete i jiné možnosti čerpání než jen na masáže.

ZPMV - Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra

Na webových stránkách pojišťovny jsem i letos nic konkrétního k masážím nenašel. Odkazuji se tedy na loňský telefonát na infolinku, kdy jsem se dozvěděl, že příspěvky jsou pouze pro dárce krve a masáže musí být ve zdravotnickém zařízení. Znovu se zde najde ale i spousta jiných programů třeba i na pohybové aktivity a stojí za to se na ně podívat.

RBP - Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna

Loni jsem k této pojišťovně napsal, že poskytuje příspěvek v rámci Programu Zdraví 90 až 500 Kč. Podmínky zařazení do programu jsou ale poměrně složité, je třeba se podívat na web pojišťovny a prostudovat, zda by jste tam mohli být ještě zařazeni, poměrně zásadní podmínka je, že před vstupem do tohoto programu vám může být max. 30 let.

Letos jsem zmínku o masážích nenašel a na infolinku jsem nevolal. I když se opakuji, tak i zde se vyplatí prostudovat výhody, které pojišťovna nabízí.

Dárci krve

Dovolím si takovou menší odbočku od hlavního tématu článku. Několikrát tu byl zmíněn příspěvek pro dárce krve a chtěl bych i jako dárce krve upozornit, že příspěvky od pojišťoven nejsou jedinou výhodou, kterou můžete čerpat. Než se dostanu k výčtu většiny výhod, zmíním asi tu nejdůležitější - děláte něco pro druhé a nikdy nevíte, kdy a jakým způsobem se vám to vrátí. Třeba to budete jednou vy, kdo budete potřebovat darovanou krev... A navíc není nad ten dobrý pocit, že jste udělali něco dobrého. :)

Výhody:
  • pracovní volno v den odběru
  • kontrola zdravotního stavu
  • odpočet ze základu daně (2.000 Kč za odběr)
  • příspěvek na stravu, či občerstvení
  • příspěvky a dárky zdravotních pojišťoven (např. příspěvky na masáže, multivitamíny, atd..)
  • jiné - do akcí darování krve se někdy angažují i jiné firmy, například jsem našel na internetu akci od Intersparu
  • jiné - ještě jsem našel portál Pro dárce krve, kde je seznam firem, které dávají slevy dárcům krve a některé jsou i v Plzni.

Na stránce Wikipedie si můžete i pročíst, jaké je využití darované krve.